If you worked in any of these countries, you could be due a Tax Refund

Zmiany w zasadach Kindergeld

#poPolsku #TaxTipsGermany #News

Zmieniają się zasady dla niemieckiego zasiłku wychowawczego „Kindergeld". Oto co powinieneś wiedzieć.

Praca w Niemczech daje prawo do szeregu korzyści. Jedną z takich korzyści jest „Kindergeld" lub Niemiecki Zasiłek Wychowawczy.

Jeśli jesteś rodzicem, rodzicem adopcyjnym lub małżonkiem, który zapewnia dom dla dziecka lub pasierba lub jeśli jesteś dziadkiem, który zapewnia dom dla wnuków lub zapewniasz dom adopcyjny dla dzieci możesz być uprawniony do zasiłku wychowawczego.
Cudzoziemcy mieszkający i pracujący w Niemczech mogą również otrzymywać taki zasiłek.

Możesz nadal mieć do niego prawo, nawet jeśli dziecko nie było z Tobą w Niemczech.

Kto może otrzymywać te dodatki?

Mieszkańcy kraju należącego do UE lub EOG, a także mieszkańcy Szwajcarii mają prawo pobierać zasiłek wychowawczy nawet w przypadku, gdy dziecko nie mieszka w Niemczech.

Dlaczego informujemy was o tym teraz?

Cóż, chodzi o to, że nastąpią pewne zmiany w prawie, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018. Teraz, kiedy zwróciliśmy Twoją uwagę, nadszedł czas, aby dowiedzieć się o tym więcej! Do tej daty możesz ubiegać się o Kindergeld aż do 4 lat wstecz.

Oznacza to, że jeśli pracujesz w Niemczech lub pracowałeś w Niemczech w ciągu ostatnich 4 lat, możesz ubiegać się o zasiłek wychowawczy aż do 2013 r. wstecz (oczywiście musisz pracować i mieszkać w Niemczech w tym okresie).

Będziesz miał prawo do tych świadczeń, jeśli złożysz swój wniosek przed dniem 01.01.2018.

Przyjrzyjmy się następującemu przykładowi:

John Doe zaczął pracę w Niemczech w 2013 roku, a jego żona Jane Doe urodziła dziecko w 2014 roku. Jane mieszka w swoim rodzinnym kraju, a jej mąż pracuje w Niemczech. John i Jane dowiadują się, że mają prawo do Kindergeld od swoich przyjaciół. Składają wnioski o przyznanie tych dodatków od 2014 r. do 2017 r. na podstawie obowiązujących zasad sprzed 01.01.2018 r.

Jednak od Nowego Roku nastąpią zmiany w zasiłkach wychowawczych, które będą miały wpływ na wszystkich, którzy są do nich uprawnieni.

Co się dzieje z rodziną Doe?

Mogą nadal pobierać zasiłek wychowawczy, ale ... począwszy od 1 stycznia 2018 r. mogą pobierać jedynie świadczenia z tytułu opieki nad dzieckiem za okres 6 miesięcy.

Spójrzmy na inny przykład:

John ma przyjaciela Jamesa. James również pracuje w Niemczech. Jego żona jest w swoim rodzinnym kraju z córką. James decyduje, że po 3-letniej pracy w Niemczech nadszedł czas, aby wrócić do domu. Wyjeżdża z Niemiec w lutym 2018 r., ale w lipcu 2018 składa wniosek o zasiłek wychowawczy.

Jeśli zostałyby zastosowane stare reguły, otrzymałby świadczenie za 3 lata, ale obecnie jest rok 2018. Ponieważ złożył wniosek w lipcu, może on otrzymać świadczenie tylko za okres od stycznia do czerwca 2018 r. W tym okresie James pracował tylko w styczniu, więc może dostać zasiłek tylko za styczeń.

Zamiast otrzymać prawie 7000 euro dostanie tylko około 200 euro.

Co należy zrobić, aby uniknąć sytuacji podobnej do sytuacji Jamesa?

Po prostu teraz złóż wniosek o zasiłek wychowawczy poprzez serwis Taxback.com. Przekażemy go przed końcem roku.

Upewnij się, że wniosek zostanie złożony przed końcem roku, ponieważ im później zaczniesz się ubiegać, tym mniej pieniędzy otrzymasz. Nowe przepisy będą dotyczyć wszystkich uprawnionych do zasiłku wychowawczego.

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami pod adresem info@taxback.com lub zapytaj naszego eksperta na www.taxback.com/chat

×