If you worked in any of these countries, you could be due a Tax Refund

Twój przewodnik po podatkach w Niemczech

#poPolsku #TaxTipsGermany

Ostatnia aktualizacja z 11/01/2021

Wprowadzenie do podatku w Niemczech

Wyjeżdżasz do pracy do Niemiec?

Wyjazd do nowego kraju to zawsze ekscytujące doświadczenie.

Jednak zapewne gdy masz na głowie pakowanie bagażu i organizowanie podróży, podatki to ostatnia rzecz, która zaprząta Ci myśli.

Warto mimo to pamiętać, że znajomość lokalnego systemu podatkowego to ważna część organizowania się w nowym kraju.

A jak z każdym innym systemem podatkowym, jest sporo do poznania w Niemczech.

Właśnie dlatego stworzyliśmy ten przewodnik, który przedstawi Ci wszystko co musisz wiedzieć o systemie podatkowym w Niemczech!

Podstawy

Pierwszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć o systemie podatkowym w Niemczech jest to, że każdy dochód, który uzyskasz w tym kraju będzie podlegał podatkowi dochodowemu. Jednak może należeć Ci się zwrot po zakończeniu roku podatkowego.

Lohnsteuer (podatek dochodowy) stanowi 1/3 przychodu niemieckiego budżetu i jest pobierany przez pracodawcę bezpośrednio z Twojego wynagrodzenia.

Twój pracodawca obliczając Twój Lohnsteuer nie będzie brał pod uwagę żadnych odliczeń. Innymi słowy, może należeć Ci się część Twojego Lohnsteuer po zakończeniu roku podatkowego, czyli 31 grudnia. Możesz odzyskać swój podatek składając rozliczenie podatkowe.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Dochód z innych źródeł jak np. samozatrudnienie, wynajem, inwestycje itp. podlega pod Einkommensteuer (podatek dochodowy).

W następnych sekcjach wyjaśnimy w prosty sposób Twoje obowiązki i prawa w czasie pracy w Niemczech.

Nasz przewodnik będzie obejmował:

● Ile podatku zapłacisz

● Uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec

● Rozliczenie podatku w Niemczech

● I wiele więcej

Zaczynajmy więc!

Rozdział 1: Rozpoczęcie pracy w Niemczech

 

Dokumenty dotyczące numeru podatkowego

Zostaną Ci nadane dwa numery podatkowe gdy rozpoczniesz pracę w Niemczech.

1. Identifikationsnummer (nazywany również Steuer ID lub  Tax ID)

Steuer ID to Twój osobisty numer identyfikacyjny. Jest nadawany tylko raz i jest unikalny dla Ciebie. To Twój osobisty numer identyfikacji podatkowej na całe życie i jest przydzielany gdy się rejestrujesz.

Numer ten będzie używany przez Finanzamt (urząd skarbowy) do identyfikacji Ciebie.

Powinieneś umieścić swój Steuer ID na każdej korespondencji kierowanej do Finanzamt.

Numer jest generowany losowo i nie zdradza żadnych danych osobowych.

2.  Steuernummer:

Potrzebujesz numeru Steuernummer do rozliczeń podatkowych głównie gdy wykonujesz tzw. wolny zawód lub jesteś przedsiębiorcą.

Aby zacząć karierę w jednym z wolnych zawodów Steuernummer jest niezbędny i musisz złożyć wniosek o jego nadanie w lokalnym Finanzamt (urzędzie skarbowym). Bez niego nie możesz prowadzić księgowości, ani wystawiać faktur swoim klientom.

Dokument ten określa Twoją sytuację osobistą jak np. stan cywilny, liczbę dzieci czy wyznanie. Zawiera Twój profil jako podatnika przypisany do numeru podatkowego.

Jeśli przeprowadzisz się do innego miasta lub dzielnicy, czy też zamienisz zatrudnienie na samozatrudnienie ten numer może się zmienić.

Tak naprawdę ten numer jest Ci niezbędny tylko jeśli nie pracujesz jako zwykły pracownik.

Jeśli jesteś samozatrudniony, Twój Steuernummer będzie używany w wielu sytuacjach: przy każdej korespondencji z władzami podatkowymi (Finanzamt); płatności VAT za dany miesiąc, płatności lokalnego podatku czy podatku dochodowego. No i oczywiście do złożenia deklaracji podatkowej.

Jeśli Twój jedyny dochód pochodzi z zatrudnienia możesz złożyć swoje pierwsze rozliczenie podatkowe bez tego numeru. Wtedy urząd skarbowy automatycznie nada Ci go i poinformuje listownie o tym fakcie. Powinieneś wtedy zacząć używać tego numeru w kolejnych latach chyba, że Twoja sytuacja się zmieni (zmiana adresu, zmiana stanu cywilnego, uzyskiwanie dochodu z innych źródeł, itp.).

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Jak go zdobyć?

Otrzymasz ten numer gdy się zameldujesz (Anmeldung) w Niemczech. Ten prosty proces polega na zarejestrowaniu swojego pobytu w Niemczech pod konkretnym adresem.

Po rejestracji w lokalnym urzędzie meldunkowym otrzymasz Anmeldungbescheinigung (potwierdzenie meldunku).

Każdy obywatel Niemiec lub osoba przyjeżdżająca do tego kraju ma obowiązek zarejestrować się w ciągu 14 dni po wprowadzeniu się do nowego mieszkania.

Centralny urząd skarbowy w Niemczech zazwyczaj wyśle Ci Twój numer identyfikacyjny automatycznie na adres zameldowania w ciągu kilku tygodni od zarejestrowania się w urzędzie meldunkowym.

Jeśli zgubisz swój numer identyfikacyjny

Jeśli zagubisz swój numer tax ID możesz poprosić o niego w urzędzie skarbowym i uzyskasz pomoc w jego odzyskaniu. Pamiętaj tylko, aby mieć ze sobą dokument tożsamości. 

Aby zameldować się gdy już masz swój nowy adres w Niemczech po prostu:

● Zabierz dokument tożsamości

● Zabierz swoją umowę najmu. Jeśli zatrzymujesz się gdzieś tymczasowo i aktualnie szukasz czegoś na dłużej, poproś o oświadczenie potwierdzające tą sytuację. Tutaj jest wzór. 

● Zabierz potwierdzenie od właściciela mieszkania, że wprowadziłeś się lub wypełnij formularz “Anmeldung bei einer Meldebehörde”. Znajdziesz go przy wejściu do każdego Bürgeramt (urzędu miasta).

● W zależności od miejsca gdzie mieszkasz są różne Bürgeramt gdzie możesz pójść, aby dopełnić swoich obowiązków administracyjnych.  

Możesz zacząć tutaj. 

Twój numer identyfikacyjny Steuer ID przyda się przy składaniu rozliczenia podatkowego, zwrocie podatku czy zmianie pracy.

Twój pracodawca będzie musiał znać Twój numer identyfikacyjny kiedy będziesz rozpoczynał pracę. Jednak będziesz miał trochę czasu na dostarczenie wymaganych dokumentów po rozpoczęciu pracy.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Rozdział 2. Jakie rodzaje dochodu podlegają opodatkowaniu w Niemczech?

Zastanawiasz się jakie rodzaje dochodu podlegają opodatkowaniu w Niemczech?

 • Rodzaje dochodu podlegającego opodatkowaniu w Niemczech
 • Handel i działalność gospodarcza
 • Rolnictwo i leśnictwo
 • Dochód z inwestycji kapitałowych
 • Zatrudnienie (w tym wynagrodzenie z poprzedniego zatrudnienia)
 • Niezależne usługi
 • Dochód z tantiem
 • Inny dochód (zysk z prywatnych transakcji, alimenty, emerytura itp.)
 • Dochód z wynajmu nieruchomości i niektórych ruchomości

Odsetki, dywidenda i zyski kapitałowe z akcji podlegają stałej stawce podatku 25% plus podatek solidarnościowy.

Niektóre rodzaje dochodu są zwolnione z opodatkowania, ale są uwzględniane przy określaniu stawki podatkowej, np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek macierzyński i niektóry dochód uzyskany w innych krajach na mocy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Twój obowiązek podatkowy wobec niemieckiego podatku dochodowego determinuje także status rezydencji.

Bez względu na to czy jesteś rezydentem czy nierezydentem dla celów podatkowych, jedynie Twoje dochody z Niemiec zostaną opodatkowane. Twój dochód spoza Niemiec będzie użyty tylko do określenia stawki podatkowej.


Zatem skąd mam wiedzieć czy jestem rezydentem czy nierezydentem dla celów podatkowych?

Ogólnie będziesz uważany za rezydenta jeśli tam znajduje się Twój ‘dom’ lub spędzisz w Niemczech co najmniej 6 miesięcy następujących po sobie (zwyczajowe miejsce zamieszkania).

‘Dom’ oznacza mieszkanie własne lub wynajmowane z pełnią kontroli nad nieruchomością. Zwyczajowe miejsce zamieszkania określa się przez długoterminową obecność w Niemczech (ponad 6 miesięcy).

Tak więc co za tym idzie będziesz uważany za nierezydenta jeśli spędzisz w Niemczech mniej niż 6 miesięcy następujących po sobie.

Nierezydenci (ograniczony obowiązek podatkowy) mogą być traktowani i opodatkowani jak rezydenci (nieograniczony obowiązek podatkowy) jeśli:

•  przynajmniej 90% ich całkowitego dochodu w roku kalendarzowym podlega podatkowi niemieckiemu

•  LUB ich dochód spoza Niemiec w roku kalendarzowym nie przekracza €8,652 w 2016, €8,820 w 2017, €9,000 w 2018, €9,169 w 2019 i €9,409 w 2020. Te kwoty mogą być mniejsze w zależności od kraju rezydencji podatnika.

Osoby w długich podróżach służbowych zazwyczaj są traktowane jako nierezydenci dla celów podatkowych, chyba że ich pobyt w kraju przekracza 6 miesięcy z rzędu (krótkie przerwy jak wyjazd na weekend do domu nie są brane pod uwagę).

Zasadniczo dochód z pracy jest traktowany jako pochodzący z Niemiec gdy praca była wykonywana będąc fizycznie w Niemczech.

Nadal zastanawiasz się jaki jest Twój status rezydencji w Niemczech?

Jeśli nie masz pewności co do swojego statusu rezydencji możesz do nas napisać na info@taxback.com lub porozmawiać na czacie na naszą ekipą na www.taxback.com. Chętnie pomożemy Ci ustalić Twój status podatkowy!

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Rozdział 3: Ile podatku będę płacił w Niemczech?

Pierwsze €9,409 (lub €18,818 dla małżeństw przy rozliczeniu wspólnym), które zarobisz jest wolne od podatku.

Każda zarobiona kwota powyżej €9,409 podlega opodatkowaniu.

Stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Niemczech jest progresywny, zaczynając od 1% i rośnie stopniowo do 42%, a nawet 45% dla bardzo wysokich dochodów.

Stawka podatkowa 42% obowiązuje dla dochodów powyżej €57,051 za rok 2020.

Dla dochodu powyżej €270,500 należne jest 45% podatku.

Podobnie jak podatek dochodowy każdy musi płacić także podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag lub "Soli"), który jest ograniczony do 5.5% podatku dochodowego. Został on wprowadzony, aby poprawić sytuację ekonomiczną oraz infrastrukturę w 5 ‘nowych’ wschodnich regionach Niemiec.

Ten dodatkowy podatek stanowi procent wszystkich indywidualnych podatków dochodowych.

Z podatku solidarnościowego zwolnione jest pierwsze €972 (€1,944 dla małżeństw) rocznego podatku dochodowego.

Dla przykładu, Twój roczny dochód podlegający opodatkowaniu to €10,000. Twój podatek solidarnościowy wyniesie wtedy €550. Zatem łącznie zapłacisz podatek w kwocie: €10,550.

DOCHÓD PODLEGAJĄCY OPODATKOWANIU

STAWKA PODATKU W 2019

Do €9,409

0%

€9,410 - €14,532

 

€14,533 - €57,051

14% rosnąco stopniowo do  24%

 

24% rosnąco stopniowo do  42%

Ponad €55,052

42 %

Od €270,500

45 %

Uwaga: Podane stawki nie uwzględniają podatku solidarnościowego.

Ponadto, są możliwe różne odliczenia, które mogą zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty.

Nie ma żadnych lokalnych podatków ustanowionych w Niemczech.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Twój pasek wypłaty

Aby sprawdzić ile dokładnie podatku płacisz możesz spojrzeć na swój pasek wypłaty. Typowe potrącenia, które możesz tam zobaczyć to:

Lohnsteuer: kwota podatku dochodowego od Twojego wynagrodzenia. To będzie jedno z największych potrąceń z Twojej wypłaty.

RV/Rentenversicherung: To potrącenie na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Środki te są przeznaczone na wypłaty dla emerytów oraz osób, które z powodu niepełnosprawności nie mogą podejmować pracy. Pieniądze te nie są przeznaczone na Twoją indywidualną emeryturę. Są płacone przez osoby pracujące na utrzymanie obecnych emerytów.

Uczestnictwo jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, a każdy ma określoną sumę w oparciu o roczny dochód. W roku 2020 składka wynosi 9.35% miesięcznego wynagrodzenia brutto i zarówno Ty jak i Twój pracodawca dokłada się do tej kwoty.

Jeśli pracowałeś i płaciłeś te składki w Niemczech przez ponad 60 miesięcy będziesz otrzymywał niemiecką emeryturę po osiągnięciu oficjalnego niemieckiego wieku emerytalnego.

Jeśli jesteś obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej i płaciłeś składki na niemiecki fundusz emerytalny, to po upływie co najmniej 2 lat od opuszczenia Niemiec możesz ubiegać się o zwrot zapłaconych kwot.

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Klienci Taxback.com uzyskują średni zwrot składek emerytalnych z Niemiec w kwocie €3,032.

Aby mieć możliwość uzyskania zwrotu składek emerytalnych z Niemiec musisz być obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej (wyłączając Turcję, Izrael i państwa byłej Jugosławii), a okres opłacania składek nie mógł przekraczać 60 miesięcy (5 lat).

KV/Krankenversicherung: Jest to niemieckie ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku ubezpieczenia społecznego składkę płaci 50/50 pracodawca oraz pracownik.

Ogólna stawka składki na podstawowe ubezpieczenie zdrowotne to 14.6% miesięcznego wynagrodzenia brutto. Tak więc Ty płacisz 7.3% swojego dochodu brutto, a pracodawca z własnych środków dopłaca drugie 7.3% Twojego dochodu brutto.

Jeśli jesteś objęty prywatnym ubezpieczeniem zobaczysz AG-Zuschuss (lub podobne) jako pozycja na Twoim pasku, co reprezentuje 50% składki opłacane przez pracodawcę na Twoją prywatną opiekę zdrowotną.

Nie odlicza się tego od Twojego wynagrodzenia brutto więc składka pracodawcy jest dodawana do wynagrodzenia brutto, co daje Ci możliwość jednorazowej, miesięcznej wpłaty dla ubezpieczyciela.

Jeśli pracujesz w Niemczech jako pracownik na pełny etat to generalnie składki są z góry narzucone i opłacane automatycznie.

AV-Arbeitslosenversicherung: To jest ubezpieczenie na wypadek bezrobocia i jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników w Niemczech. Jest potrącane z wynagrodzenia i zazwyczaj Twój pracodawca płaci jedną połowę składki, a Ty drugą.

Składka wynosi 3.0% wynagrodzenia brutto więc Ty zapłacisz 1.5%, a Twój pracodawca zapłaci 1.5% za Ciebie każdego miesiąca.

Jeśli Twój staż pracy w Niemczech wynosi co najmniej 12 miesięcy, uprawnia Cię to do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 60% Twojego poprzedniego wynagrodzenia netto za 1 rok, określane jako Arbeitslosengeld I.

Po roku, Twój zasiłek zmieni się w Arbeitslosengeld II, lub ‘’Hartz IV’’, co jest minimalną kwotą na przeżycie.

Geldwerter Vorteil: Jest to dodatkowe świadczenie niepieniężne. Jest traktowane jako podlegające opodatkowaniu i zazwyczaj ma przypisaną wartość pieniężną, której procent jest opodatkowany.

Dla przykładu:

Samochód służbowy jest opodatkowany stawką 1% wartości samochodu

●  Opcje na akcje otrzymane od Twojego pracodawcy jako premia są traktowane jako podlegające opodatkowaniu.

Berufsunfallversicherung- Zawodowe ubezpieczenie wypadkowe. Unfallverischerung, lub  Berufsunfallversicherung jest również częścią niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych. Ubezpiecza pracowników od wypadków i chorób powstałych w miejscu pracy, jak i w trakcie drogi do i z pracy.

Twoja klasa podatkowa

Twoja klasa podatkowa w Niemczech określa jak będziesz opodatkowany.

"Klasa podatkowa" (Lohnsteuerklasse lub Steuerklassen) pomaga określić kwotę zaliczki na podatek potrącanej z wynagrodzenia, jak również wartość i liczbę zasiłków społecznych, do których możesz być uprawniony.

Klasa podatkowa zostanie Ci przydzielona przez władze podatkowe w oparciu o Twój stan cywilny i inne kryteria.

Jest 6 klas podatkowych w Niemczech:

6 klas podatkowych w Niemczech: 

 1. Pracownicy stanu wolnego
 2. Pracownicy stanu wolnego, którzy mają dziecko, które uprawnia ich do ulgi na dziecko
 3. Pracownicy w związku małżeńskim (lub owdowiali w ciągu pierwszego roku po śmierci współmałżonka). Małżonek, który uzyskał wyższy dochód jest w klasie podatkowej III.
 4. Pracownicy w związku małżeńskim – oboje pracują/uzyskują dochód, a ich dochody są zbliżone
 5. Pracownicy w związku małżeńskim gdzie jest duża różnica w wynagrodzeniach obojga małżonków. Małżonek, który zarabia mniej będzie w klasie podatkowej V.
 6. Gdy pracownik nie dostarczył pracodawcy Lohnsteuerkarte lub nie posiada jej w ogóle.

Nawet jeśli osoba była traktowana jako samotna, a jest w rzeczywistości w związku małżeńskim, może to zostać poprawione w rozliczeniu podatkowym. Główny powód dlaczego warto złożyć rozliczenie wspólne to fakt, że kwota wolna od podatku dla małżeństw jest dwukrotnie wyższa niż dla osób samotnych.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Rozdział 4: Składki na ubezpieczenie społeczne w Niemczech

Jeśli pracujesz na pełny etat w Niemczech musisz płacić składki na ubezpieczenie społeczne.

W rzeczywistości pracująca populacja Niemiec płaci za bieżący koszt ludzi potrzebujących zasiłków, czyli np. emerytów, bezrobotnych, chorych itd.

Obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne składają się z:

● Ubezpieczenia emerytalno-rentowego (Rentenversicherung)

●  Ubezpieczenia na wypadek bezrobocia (Arbeitslosenversicherung)

●  Ubezpieczenia zdrowotnego (Krankenversicherung)

●  Ubezpieczenia na opiekę dla niepełnosprawnych i seniorów (Pflegeversicherung)

W Niemczech te składki są zazwyczaj dzielone pomiędzy pracodawcę i pracownika po połowie.

Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne – spójrz na tabelę poniżej

Pracodawca odprowadza Twoją część składek z Twojego wynagrodzenia i możesz je sprawdzić na swoim pasku wypłaty każdego miesiąca.

Stawki na rok 2020

 

Składka pracodawcy

Składka pracownika

Ubezpieczenie zdrowotne

7.3%

7.3%

Ubezpieczenie na opiekę

1.275%

1.275%

Ubezpieczenie  emerytalno-rentowe

9.35%

9.35%

Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia

1.5%

1.5%


Transfer składek w celu dostępu do świadczeń

Kiedy pracujesz w Niemczech Twój pracodawca odprowadza różne składki ubezpieczeniowe (zdrowotną, emerytalno-rentową itp.) i przekazuje je do właściwego funduszu.

Później kiedy wrócisz do swojego kraju może zajść potrzeba udowodnienia, że płaciłeś składki na ubezpieczenie społeczne za granicą, aby móc otrzymać zasiłek dla bezrobotnych lub inne świadczenia w swoim ojczystym kraju lub innym kraju UE/EOG.

Aby to zrobić możesz przedstawić swojemu lokalnemu urzędowi zaświadczenie U1.

Skontaktuj się z Taxback.com jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zaświadczenia U1 z Niemiec.

To także świetny sposób, aby ochronić swoje składki na ubezpieczenie społeczne i połączyć je z krajem stałego zamieszkania.

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Rozdział 5: Zasiłki w Niemczech


Każda osoba zatrudniona w Niemczech, która zarabia więcej niż €450 miesięcznie jest automatycznie częścią niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Osoby, które opuściły kraj również mogą uczestniczyć w tym systemie w pewnym stopniu, a składki ubezpieczeniowe odprowadzone z Twojego wynagrodzenia mogą uprawniać Cię do pewnych świadczeń jak np.:

● zasiłek dla bezrobotnych

● zasiłek chorobowy

● emerytura 

Kindergeld

Praca w Niemczech daje Ci dostęp do szeregu zasiłków. Jedno z takich świadczeń to ‘Kindergeld’.

Kindergeld to zasiłek na dziecko wypłacany przez niemieckie państwo rodzicom pracującym w Niemczech. Jest również wypłacany gdy rodzice przebywają za granicą w jednym z krajów EU/EOG.

Obcokrajowcy mieszkający w Niemczech również mogą ubiegać się o Kindergeld jeśli tylko posiadają ważne zezwolenie na pobyt. Obywatele krajów UE/EOG nie muszą posiadać zezwolenia na pobyt, aby ubiegać się o świadczenia.

Może przysługiwać Ci prawo do zasiłku rodzinnego jeśli:

Pracujesz/pracowałeś w Niemczech

● Jesteś obywatelem kraju UE/EOG

● Masz zezwolenie na stały pobyt

Nawet jeśli pracowałeś i mieszkałeś w Niemczech, a Twoje dziecko/dzieci nie, nadal możesz mieć prawo do zasiłku.

Rodzicom może przysługiwać prawo do Kindergeld:

a) jeśli ich normalne miejsce zamieszkania jest w Niemczech, lub jeśli są rezydentami w Niemczech

b) jeśli rodzice nie mają stałego miejsca zamieszkania w Niemczech i zwykle tu nie mieszkają, nadal mogą ubiegać się o rodzinne pod warunkiem, że:

 1. Są traktowani jako podlegający ‘nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu’ w Niemczech zgodnie z § 1 Abs. 2 EStG
 2. Mogą być traktowani jako podlegający ‘nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu’ w Niemczech zgodnie z § 1 Abs. 3 EStG

Osoby, które mają tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech (zazwyczaj mieszkają w Niemczech), lub te które zawnioskowały o bycie traktowane jako podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (90% ich dochodu pochodzi z Niemiec LUB ich dochód spoza Niemiec nie przekracza kwoty określonej w tabeli 1) są uprawnione do Kindergeld.

Obywatele krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak również obywatele Szwajcarii są uprawnieni do zasiłku rodzinnego z Niemiec.

Możesz otrzymać:

 • €204 na miesiąc na każde z pierwszych dwóch dzieci
 • €210 na miesiąc na trzecie dziecko
 • €235 na miesiąc na każde kolejne dziecko

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj


Jeśli jesteś rodzicem, rodzicem adopcyjnym, lub współmałżonkiem, który zapewnia dom dla pasierba/pasierbicy, lub dziadkiem/babcią, która zapewnia dom dla wnucząt, lub zapewniasz dom dla przybranych dzieci, również może należeć Ci się zasiłek rodzinny.

Świadczenie jest wypłacane przez niemiecki rząd na pokrycie części kosztów wychowania dzieci. Jest zwykle realizowane przelewem bankowym na konto wnioskodawcy.

Jeśli Twoje dziecko uzyskuje dochód powyżej €7,680 rocznie, lub jeśli przestaniesz pracować, lub opuścisz Niemcy Kindergeld nie będzie Ci przysługiwać.

Uwaga: możesz ubiegać się o Kindergeld tylko za okres do 6 miesięcy wstecz. Data wpłynięcia wniosku do urzędu będzie decydująca. Oznacza to, że im później go wyślesz, tym później będzie otrzymany przez niemieckie władze i za mniej miesięcy będziesz mógł otrzymać świadczenie.

Skontaktuj się z nami gdy tylko zaczniesz pracę w Niemczech, abyśmy mogli uzyskać dla Ciebie maksymalną możliwą kwotę.

Przykład

Jan pracuje w Niemczech. Jego żona pozostaje w Polsce wraz z ich córką.

Jan decyduje, że po 3 latach pracy w Niemczech nadszedł czas, aby wrócić do domu.

Opuścił Niemcy w lutym 2020, ale wysłał wniosek o rodzinne dopiero w lipcu 2020.

Ponieważ złożył wniosek w lipcu 2020, prawo do Kindergeld może mu przysługiwać za okres od stycznia do czerwca 2020.

Zważywszy, że Jan w tym okresie pracował tylko w styczniu może otrzymać zasiłek tylko za styczeń.

Zamiast otrzymać ponad €1,100 otrzyma jedynie około €200.

Zasiłek dla bezrobotnych

Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników w Niemczech i jest potrącane bezpośrednio z wynagrodzenia.

Jeśli byłeś zatrudniony w Niemczech przez co najmniej 12 miesięcy, uprawnia Cię to do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 60% Twojej poprzedniej wypłaty netto przez 1 rok. Formalna nazwa to Arbeitslosengeld I.

Po roku ten zasiłek zmienia się na Arbeitslosengeld II, lub ‘’Hartz IV’’ i kwota stanowi minimum niezbędne do przeżycia.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych będzie Ci przysługiwać jeśli:

● zarejestrowałeś się w urzędzie pracy i złożyłeś wniosek

● nie masz pracy lub pracujesz mniej niż 15 godzin tygodniowo

● jesteś gotowy podjąć pracę

● aktywnie poszukujesz pracy tzn. wysyłasz CV, chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne gdy jesteś zapraszany oraz

● okres składkowy spełnia wymagane kryteria, tj. musisz mieć przepracowane co najmniej 12 miesięcy z 2 lat poprzedzających bezrobocie.

Ubezpieczenie emerytalne w Niemczech daje Ci gwarancję emerytury po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Kwota emerytury zależy od tego jak dużo zostało wpłacone do niemieckiego system emerytalnego w ciągu Twojego życia. Masz również prawo do emerytury swojego współmałżonka jeśli umrze przed Tobą.

Osoby samozatrudnione oraz urzędnicy są zwolnione z obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego. Zwykle uczestniczą oni w prywatnych funduszach emerytalnych w Niemczech.

Jeśli pracujesz w Niemczech tylko kilka lat to może należeć Ci się zwrot zapłaconych składek emerytalnych po powrocie do kraju ojczystego, jeśli jesteś obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej.

Większość Niemców posiada również prywatne plany emerytalne, aby mieć pewność, że finansowe zmartwienia nie będą ich zaprzątać na starość.

Osoby opuszczające Niemcy również mają prawo korzystać z prywatnych funduszy emerytalnych i często kontynuują wpłaty nawet po wyjeździe.

Ubezpieczenie zdrowotne

Niemcy mają jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie i rezydenci tego kraju dysponują szerokim dostępem do usług medycznych. 

Jeśli Twoje wynagrodzenie brutto w Niemczech nie przekracza €59,400 rocznie, (lub €4,950 na miesiąc w roku 2018) członkostwo w państwowym systemie ubezpieczenia zdrowotnego (GKV) jest obligatoryjne.

Świadczenia medyczne obejmują opiekę szpitalną w najbliższym szpitalu, opiekę ambulatoryjną poprzez zarejestrowanych lekarzy (Kassenarzte) i podstawową opiekę dentystyczną.

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje prywatnych lekarzy i chirurgów, jednoosobowej sali w szpitalu, leczenia alternatywnego/homeopatii, stomatologii wykraczającej poza absolutne podstawy, a także produktów okulistycznych dla dorosłych czy jakichkolwiek świadczeń poza Europą.

Niepracujące osoby mieszkające z Tobą w Niemczech i będące na Twoim utrzymaniu są ubezpieczone bez dodatkowych kosztów. Muszą jedynie być zarejestrowane w tej samej Krankenkasse co osoba opłacająca składki.

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Rozdział 6: Składanie rozliczenia podatkowego

Jeśli Twoim jedynym dochodem z Niemiec jest wynagrodzenie to nie musisz składać rozliczenia ponieważ podatek został pobrany u źródła. Jednak jeśli chcesz uzyskać zwrot podatku lub też jesteś samozatrudniony to złożenie deklaracji podatkowej po zakończeniu roku podatkowego jest konieczne.

W Niemczech rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Jeśli chciałbyś się rozliczyć lub zgodnie z przepisami masz taki obowiązek, powinieneś złożyć deklarację podatkową do lokalnego urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego, czyli po 31 grudnia. Termin na złożenie rozliczenia to zazwyczaj 31 lipca i jest automatycznie wydłużony do 28 lutego następnego roku gdy rozliczenie zostało przygotowane przez zawodowego księgowego.

Po złożeniu rozliczenia jest ono rozpatrywane przez urząd skarbowy, po czym wysyłana jest decyzja podatkowa.

Podobnie jak wiele innych krajów, Niemcy dopuszczają szereg różnych odliczeń, które mogą zmniejszyć dochód do opodatkowania.

Odliczenia są możliwe np. na dzieci poniżej 18 roku życia, określone składki ubezpieczeniowe, datki na organizacje charytatywne i polityczne do określonych limitów, a także nieuniknione nadzwyczajne wydatki powyżej pewnego limitu (jak np. choroba).

Odliczenia od wynagrodzenia są również dokonywane na 4 programy socjalne: emeryturę, bezrobocie, ubezpieczenie zdrowotne i długoterminową opiekę.

Płatności na te programy zazwyczaj są dokonywane po równo przez pracodawcę jak i pracownika. Część pracodawcy nie jest uznawana za dochód do opodatkowania więc tylko część pracownika podlega odliczeniu, do pewnego limitu.

W Taxback.com możemy powiedzieć Ci więcej na temat innych odliczeń i wymogów jakie muszą być spełnione, aby z nich skorzystać.

Porozmawiaj z naszym zespołem na czacie jeszcze dziś

Czy muszę złożyć rozliczenie podatkowe?

Jeśli wynagrodzenie to Twój jedyny dochód w Niemczech to zazwyczaj nie masz obowiązku się rozliczać. Jednakże są wyjątki, np. gdy podatek dochodowy jest odprowadzany jednocześnie przez kilku pracodawców.

Musisz także złożyć rozliczenie podatkowe jeśli chcesz odzyskać podatek.

Chcesz złożyć rozliczenie podatkowe, aby skorzystać z konkretnych odliczeń?

Jeśli nadpłaciłeś podatek lub chcesz skorzystać z jakichkolwiek odliczeń podatkowych to musisz złożyć deklarację podatkową do właściwego urzędu skarbowego nie później niż w w ciągu 4 lat od zakończenia roku kalendarzowego.

W Taxback.com pomagamy osobom, które pracowały w Niemczech odzyskiwać podatek od 1996!

Może należeć Ci się zwrot podatku z Niemiec jeśli:

● Twój roczny dochód był mniejszy od kwoty wolnej od podatku

● Pracowałeś na niepełny etat lub miałeś pracę tymczasową

● Miałeś przydzieloną niewłaściwą klasę podatkową

● Wspierałeś finansowo swoich rodziców lub inne osoby w swoim kraju ojczystym

● Płaciłeś za mieszkanie w Niemczech oraz w swoim kraju ojczystym

● Płaciłeś za loty do i z Niemiec

● Ponosiłeś wydatki związane z pracą jak np. koszty dojazdów

● Jesteś w związku małżeńskim, ale byłeś opodatkowany jak osoba samotna

● Miałeś koszty związane z pracą, które nie były zwracane przez Twojego pracodawcę

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

Rozliczenie wspólne

Stawki podatkowe dla małżeństw w Niemczech są niższe więc warto składać rozliczenie wspólne. Twój współmałżonek wcale nie musi przebywać z Tobą w Niemczech.

Jeśli jesteś obywatelem kraju UE lub EOG i Twój współmałżonek przebywał w domu gdy Ty pracowałeś w Niemczech, nadal możecie rozliczyć się wspólnie.

Jeśli nie składałeś rozliczenia wspólnego, a chcesz uzyskać wszystkie korzyści podatkowe dla małżeństw w Niemczech, powinieneś skontaktować się z Taxback.com. Możemy złożyć korektę Twojego rozliczenia, która może być z korzyścią dla Ciebie i Twojego małżonka.

Zwroty niemieckich składek emerytalnych (Rentenversicherung)

Jeśli jesteś obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej i pracowałeś w Niemczech najprawdopodobniej wpłacałeś też pieniądze do funduszu emerytalnego.

Składki na ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung) w Niemczech to zazwyczaj 9.35% Twojego wynagrodzenia i jeśli przebywasz poza terytorium Niemiec od co najmniej 2 lat możemy pomóc Ci odzyskać wszystkie zapłacone składki.

Klienci Taxback.com uzyskują średni zwrot składek emerytalnych z Niemiec w kwocie €3,032.

Aby móc ubiegać się o zwrot składek emerytalnych z Niemiec musisz przebywać poza terytorium Niemiec przez co najmniej 2 lata, musisz być obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej (wyłączając Turcję, Izrael i kraje byłej Jugosławii), a także musiałeś płacić składki do niemieckiego funduszu emerytalnego przez mniej niż 60 miesięcy (5 lat).

Możemy złożyć wniosek o nieodzyskane do tej pory składki za lata aż do 1994 więc może to być bardzo opłacalne.

Marynarze

Osoby pływające na statkach pod niemiecką banderą zwykle są opodatkowani jak osoby samotne pomimo tego, że często mają rodziny w swoich krajach ojczystych.

Jeśli pływasz na statku zarejestrowanym w Niemczech możemy sprawdzić Twoje podatki i zobaczyć czy należy Ci się zwrot podatku z Niemiec.

Wydatki na edukację zawodową i odnowienie marynarskich certyfikatów można odliczyć więc naprawdę warto sprawdzić ile Ci się należy.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Najczęściej zadawane pytania

P. Czy muszę składać rozliczenie podatkowe jeśli pracuję w Niemczech?

O.   Jeśli pracujesz w Niemczech jako pracownik i jest to Twój jedyny dochód nie musisz się rozliczać.

Jednak jeśli chcesz skorzystać z jakichkolwiek odliczeń i uzyskać zwrot nadpłaconego podatku to powinieneś złożyć rozliczenie.

Jeśli jesteś samozatrudniony w Niemczech to masz obowiązek składać co roku deklarację podatkową w terminie do 31 maja.

 

P. Ile podatku zapłacę w Niemczech?

O.   Ile podatku zapłacisz zależy w dużym stopniu od tego ile zarabiasz.

Stawki podatkowe zaczynają się od 15% i dochodzą do 42%

 

P. Jak złożyć rozliczenie gdy mam taki obowiązek?

O. Przygotowanie i złożenie rozliczenia w Niemczech może być problematyczne ze względu na mnogość przepisów podatkowych, jak i barierę językową. Najłatwiejszy i najprostszy sposób rozliczenia to skorzystanie z pomocy Taxback.com. Możemy zająć się papierkową robotą i kontaktem z urzędem w Twoim imieniu.

P. Czy należy mi się zwrot podatku?

O.   Może należeć Ci się zwrot podatku jeśli:

● Twój roczny dochód był mniejszy od kwoty wolnej od podatku

● Pracowałeś na niepełny etat lub miałeś pracę tymczasową

● Miałeś przydzieloną niewłaściwą klasę podatkową

● Wspierałeś finansowo swoich rodziców lub inne osoby w swoim kraju ojczystym

● Płaciłeś za mieszkanie w Niemczech oraz w swoim kraju ojczystym

● Płaciłeś za loty do i z Niemiec

● Ponosiłeś wydatki związane z pracą jak np. koszty dojazdów

● Płaciłeś ubezpieczenie emerytalne

● Jesteś w związku małżeńskim, ale byłeś opodatkowany jak osoba samotna

● Miałeś koszty związane z pracą, które nie były zwracane przez Twojego pracodawcę

Najprostszy sposób, aby sprawdzić czy należy Ci się zwrot podatku z Niemiec to zgłosić się do Taxback.com.

 

P. Jaki jest termin rozliczeń w Niemczech?

O.   Terminem jest 31 lipca następnego roku dla osób zobligowanych prawem do rozliczenia. Jednak możesz wystąpić o wydłużenie tego terminu jeśli potrzebujesz. Jeśli korzystasz z agenta podatkowego takiego jak Taxback.com również możesz uzyskać wydłużenie terminu.

 

P. Jeśli należy mi się zwrot jak długo będę musiał czekać?

O. Rozpatrzenie Twojego rozliczenia i przekazanie zwrotu podatku z Niemiec na Twoje konto bankowe może zająć urzędowi do 6 miesięcy.

 

P. Jakich dokumentów potrzebuję, aby się rozliczyć?

O. Będziesz potrzebował:

Lohnsteuerbescheinigung – to Twój roczny dokument potwierdzający dochód i zapłacony podatek. Otrzymasz go od pracodawcy.

Identifikationsnummer – 11-cyfrowy unikalny numer identyfikacyjny

Steuernummer – Jeśli składałeś rozliczenie podatkowe w poprzednim roku możesz znaleźć ten numer na swojej decyzji podatkowej (Steuerbescheid) otrzymanej z Finanzamt

 

P. Mam dochód spoza Niemiec. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

O. Jeśli chcesz złożyć rozliczenie podatkowe musisz zadeklarować cały uzyskany dochód. Suma dochodu z Niemiec i spoza Niemiec będzie determinować stawkę podatku, która będzie zastosowana wobec dochodu niemieckiego. Jednak Twój dochód spoza Niemiec jako taki nie będzie opodatkowany.

 

P. Czy mogę uzyskać zwrot składek emerytalnych?

O.   Może Ci przysługiwać zwrot zapłaconych składek emerytalnych. Jeśli jesteś obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej i pracowałeś w Niemczech najprawdopodobniej płaciłeś składki na fundusz emerytalny.

Gdy minie co najmniej 2 lata od wyjazdu z Niemiec możemy uzyskać zwrot wszystkich zapłaconych składek emerytalnych. Klienci Taxback.com uzyskują średni zwrot składek emerytalnych z Niemiec w wysokości €3,032.

Aby kwalifikować się do zwrotu musisz być obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej (wyłączając Turcję, Izrael i państwa byłej Jugosławii), a okres płacenia składek do niemieckiego funduszu emerytalnego nie może przekraczać 60 miesięcy (5 lat).

 

P. Czy mogę ubiegać się o rodzinne - Kindergeld?

O.   Jeśli masz dzieci i pracujesz w Niemczech, może Ci przysługiwać prawo do Kindergeld. Kindergeld to państwowy zasiłek wypłacany rodzicom dzieci w Niemczech. Obcokrajowcy mieszkający w Niemczech również mogą ubiegać się Kindergeld (zasiłek na dziecko) jeśli posiadają ważne pozwolenie na pobyt. Obywatele krajów EU/EOG nie potrzebują pozwolenia na pobyt, aby starać się o świadczenie.

Kwota zależy od wieku i liczby dzieci.

Możesz ubiegać się zasiłek jeśli:

● Pracowałeś w Niemczech

● Jesteś obywatelem UE/EOG

● Masz ważne pozwolenie na pobyt

Nawet jeśli pracujesz i mieszkasz w Niemczech, a Twoje dziecko/dzieci nie, nadal możesz ubiegać się o zasiłek.

Obywatele krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak również obywatele Szwajcarii są uprawnieni do zasiłku rodzinnego w Niemczech.

Uwaga:

Możesz ubiegać się o Kindergeld (zasiłek rodzinny) tylko za okres 6 miesięcy wstecz. Znaczenie ma data otrzymania wniosku przez urząd. Oznacza to, że im później go wyślesz, tym później będzie otrzymany przez niemiecki urząd i za mniej miesięcy otrzymasz pieniądze. Skontaktuj się z naszym zespołem gdy tylko zaczniesz pracę w Niemczech, abyśmy mogli uzyskać dla Ciebie maksymalną kwotę.

 

P.  Co to jest formularz U1?

O.   Kiedy pracujesz w Niemczech Twój pracodawca potrąca Ci z wynagrodzenia różne składki ubezpieczeniowe (zdrowotną, emerytalną, na wypadek bezrobocia itp.) i przekazuje je do właściwego funduszu

Później gdy wrócisz do kraju ojczystego możesz mieć potrzebę udowodnienia, że płaciłeś składki na ubezpieczenie społeczne za granicą, aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych lub inne zasiłki w swoim kraju lub innym kraju EU/EOG.

Aby to zrobić będziesz musiał przedstawić zaświadczenie na formularzu U1 w swoim lokalnym urzędzie.

Pamiętaj, że okresy ubezpieczenia i zatrudnienia w Niemczech będą brane pod uwagę przy ustalaniu kwoty zasiłku dla bezrobotnych w Twoim ojczystym kraju. Jest to także doskonały sposób, aby ochronić swoje składki na ubezpieczenie społeczne i powiązać je z krajem stałego pobytu.

 

P. Jestem w związku małżeńskim. Czy powinienem złożyć wspólne rozliczenie podatkowe?

O.   Stawki podatkowe dla małżeństw w Niemczech są znacząco niższe niż dla podatników rozliczających się indywidualnie więc warto sprawdzić czy możesz rozliczyć się wspólnie ze swoim współmałżonkiem.

W Niemczech pracownicy płacą do 42% podatku dochodowego od swoich zarobków. W większości przypadków możesz z tego odzyskać znaczącą część. Kwota zwrotu najprawdopodobniej będzie wyższa jeśli jesteś w związku małżeńskim i rozliczysz się wspólnie, a to dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku dla małżeństw.

 

Co więcej Twój współmałżonek nawet nie musi przebywać z Tobą w Niemczech. Jeśli jesteś obywatelem kraju UE lub EOG, a Twój współmałżonek został w domu podczas gdy Ty pracowałeś w Niemczech, nadal możecie rozliczyć się razem.

Często trafiają do nas osoby, które na początku nie poinformowały niemieckiego urzędu skarbowego, że są w związku małżeńskim i były później opodatkowane niewłaściwie.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

About The Author

Mark Corcoran - Digital Content Executive @ Taxback.com

Mark is the Digital Content Executive at Taxback.com. Since graduating from Griffith College Dublin with a degree in Journalism and Visual Media, his work has been published both in print and online.

Live Chat Help
Mark Corcoran - Digital Content Executive @ Taxback.com in
×