If you worked in any of these countries, you could be due a Tax Refund

Szczery do bólu przewodnik po podatkach w Niemczech

#poPolsku #TaxTipsGermany

Wprowadzenie do podatków w Niemczech

Przeprowadzasz się do Niemiec w celach zarobkowych?

Wyjazd do nowego kraju to zawsze ekscytujące doświadczenie.

Mając w głowie pakowanie walizek i dojazd na lotnisko, podatki będą prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o jakiej pomyślisz.

Ale zapoznanie się z lokalnym systemem podatkowym jest ważną częścią osiedlania się w nowym kraju.

I jak w przypadku każdego systemu podatkowego, tak i o niemieckim należy wiele się dowiedzieć.

Właśnie dlatego stworzyliśmy ten przydatny przewodnik, który zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o niemieckim systemie podatkowym!

Szczery do bólu przewodnik po podatkach w Niemczech

Podstawy

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o niemieckim systemie podatkowym jest to, że każdy dochód uzyskany w Niemczech będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Możesz jednak mieć prawo do zwrotu podatku na koniec roku podatkowego.

Lohnsteuer (podatek dochodowy) stanowi jedną trzecią dochodów niemieckiego rządu i jest potrącany bezpośrednio od wynagrodzenia przez pracodawcę.

Twój pracodawca może uwzględnić odliczenie na dzieci pozostające pod Twoją opieką lub potraktować Cię jako osobę będącą w związku małżeńskim przy obliczaniu Lohnsteuer, ale jeśli nie podałeś tych danych, możesz mieć prawo do ubiegania się o część Lohnsteuer po zakończeniu roku podatkowego, czyli po 31 grudnia.

Możesz ubiegać się o zwrot, składając zeznanie podatkowe.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Dochody z innych źródeł, w tym samozatrudnienie, opłaty za usługi, czynsze, inwestycje itp. są objęte podatkiem dochodowym (Einkommensteuer).
W kolejnych rozdziałach uprościmy Twoje obowiązki podatkowe i uprawnienia podczas pracy w Niemczech.

Przewodnik obejmuje:

 • Ile podatku zapłacisz
 • Ubieganie się o zwrot podatku z Niemiec
 • Złożenie niemieckiego zeznania podatkowego
 • I wiele więcej

Więc zaczynajmy!

Rozdział 1: Rozpoczęcie pracy w Niemczech

 Rozdział 1: Rozpoczęcie pracy w Niemczech

Dokumenty z numerem podatkowym

Po przyjeździe do pracy w Niemczech zostaną Ci przydzielone dwa dokumenty z numerem podatkowym.

1. Identifikationsnummer (zwany również Steuer ID lub Tax ID)

Steuer ID to osobisty numer identyfikacyjny. Jest on nadawany tylko raz i jest unikalny. Jest to Twój osobisty numer identyfikacji podatkowej do końca życia i jest nadawany podczas rejestracji.

Numer ten zostanie wykorzystany do identyfikacji podatnika przez Finanzamt (urząd skarbowy).

We wszystkich pismach kierowanych do Finanzamt należy podać swój Steuer ID (jest on używany do przetwarzania wszystkich dokumentów dotyczących Einkommensteuer (podatku dochodowego)).

Jest on tworzony losowo i nie ujawnia żadnych danych osobowych.

2.  Numer podatkowy:

Numer Steuernummer jest potrzebny do rozliczeń podatkowych, jeśli jesteś freelancerem lub przedsiębiorcą.

Aby rozpocząć karierę w jednym z tych zawodów, niezbędny jest Steuernummer, o który należy ubiegać się w lokalnym Finanzamt (urzędzie skarbowym). Bez niego nie można prowadzić księgowości ani wystawiać faktur swoim klientom.

Dokument ten określa okoliczności, takie jak stan cywilny, liczba dzieci lub wyznanie. Zawiera on profil podatnika powiązany z numerem podatkowym.

Jeśli przeprowadzisz się do innego miasta lub dzielnicy albo zmienisz status z pracownika najemnego na samozatrudnionego, numer ten może ulec zmianie.

Jeśli jesteś samozatrudniony, Twój Steuernummer będzie używany w wielu przypadkach, za każdym razem, gdy komunikujesz się z organami podatkowymi (Finanzamt); płacąc podatek VAT za miesiąc, płacąc lokalny podatek handlowy lub podatek dochodowy. Używa się go również do złożenia zeznania podatkowego w Niemczech.

Jeśli osiągasz dochód wyłącznie z pracy, możesz złożyć pierwszą deklarację podatkową bez numeru podatkowego. Urząd skarbowy automatycznie nada ci numer podatkowy i poinformuje cię o tym. Powinieneś używać tego numeru podatkowego w kolejnych latach, chyba że Twoja sytuacja ulegnie zmianie (przeprowadzka pod inny adres, zmiana stanu cywilnego, uzyskiwanie dochodów z innych źródeł itp.)

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Jak uzyskać swój Steuernummer?

Jak uzyskać swój Steuernummer?

Numer ten otrzymasz po zarejestrowaniu się (lub Anmeldung) w Niemczech. Ten prosty proces polega na zarejestrowaniu pobytu w Niemczech pod określonym adresem.

Po zarejestrowaniu się w lokalnym urzędzie rejestracyjnym otrzymasz Anmeldungbescheinigung (potwierdzenie rejestracji).

Każdy obywatel Niemiec lub nowo przybyły do Niemiec ma obowiązek zameldowania się w ciągu 14 dni od przeprowadzki do nowego domu lub mieszkania.

Centralny Urząd Podatkowy w Niemczech zazwyczaj wysyła identyfikator podatkowy automatycznie na adres zameldowania w ciągu kilku tygodni od rejestracji w urzędzie meldunkowym.

W przypadku utraty identyfikatora podatkowego

Jeśli zgubisz swój identyfikator podatkowy, możesz poprosić o niego w urzędzie skarbowym, który pomoże Ci go odzyskać. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą paszport do urzędu skarbowego.

Aby zarejestrować się po uzyskaniu nowego adresu w Niemczech, wystarczy, że:

 • Przyniesiesz swój dowód tożsamości
 • Przyniesiesz umowę najmu lub podnajmu. Jeśli zatrzymujesz się gdzieś tymczasowo, szukając czegoś bardziej stałego, poproś o napisanie i podpisanie listu stwierdzającego, że tam się zatrzymujesz. Oto przykład.
 • Przyniesiesz potwierdzenie wprowadzenia się od właściciela mieszkania lub wypełnisz formularz „Anmeldung bei einer Meldebehörde", który otrzymasz przy wejściu do dowolnego Bürgeramt (urzędu spraw obywatelskich).
 • W zależności od regionu, w którym mieszkasz, istnieje inny Bürgeramt, do którego możesz się udać i załatwić swoje sprawy administracyjne.

Możesz zacząć tutaj.

Twój identyfikator podatkowy będzie również pomocny podczas składania zeznania podatkowego, ubiegania się o zwrot podatku lub zmiany pracy.

Twój pracodawca będzie musiał znać Twój identyfikator podatkowy, gdy zaczniesz dla niego pracować. Jednak po rozpoczęciu pracy będziesz mieć trochę czasu na dostarczenie wymaganych dokumentów.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Rozdział 2. Jakie rodzaje dochodów podlegają opodatkowaniu w Niemczech?

Rozdział 2. Jakie rodzaje dochodów podlegają opodatkowaniu w Niemczech?

Zastanawiasz się jakie rodzaje dochodów podlegają opodatkowaniu w Niemczech?

Rodzaje dochodu podlegającego opodatkowaniu w Niemczech:

 • Handel i działalność gospodarcza
 • Rolnictwo i leśnictwo
 • Dochód z inwestycji kapitałowych
 • Zatrudnienie (w tym wynagrodzenie z poprzedniego zatrudnienia)
 • Niezależne usługi
 • Dochód z opłat licencyjnych
 • Inne dochody (zysk z prywatnych transakcji, alimenty, emerytura itp.)
 • Dochód z wynajmu nieruchomości i niektórych ruchomości

Odsetki, dywidendy i zyski kapitałowe z akcji podlegają stałej stawce podatkowej w wysokości 25% plus podatek solidarnościowy.

Niektóre rodzaje dochodów są zwolnione z opodatkowania, ale są brane pod uwagę przy ustalaniu stawki podatkowej, takie jak zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki macierzyńskie i niektóre dochody uzyskane w innych krajach na mocy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Twoje zobowiązanie podatkowe z tytułu niemieckiego podatku dochodowego również określa Twój status rezydenta.

Niezależnie od tego, czy jesteś rezydentem, czy nierezydentem do celów podatkowych, opodatkowany będzie tylko Twój dochód z Niemiec. Dochód spoza Niemiec zostanie wykorzystany jedynie do ustalenia stawki podatkowej.

Skąd więc mam wiedzieć, czy dla celów podatkowych jestem rezydentem czy nierezydentem?

Skąd więc mam wiedzieć, czy dla celów podatkowych jestem rezydentem czy nierezydentem?

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz uważany za rezydenta Niemiec, jeśli masz tam „miejsce zamieszkania” lub spędzasz w Niemczech więcej niż 6 kolejnych miesięcy (zwykłe miejsce zamieszkania).

Miejsce zamieszkania to dom lub mieszkanie będące własnością podatnika lub wynajmowane podatnikowi, który ma pełną kontrolę nad nieruchomością. Zwykle miejsce zamieszkania jest ustalane, jeśli fizycznie przebywasz w Niemczech przez dłuższy czas (ponad 6 miesięcy).

Innymi słowy, zostaniesz uznany za nierezydenta, jeśli spędzisz w Niemczech mniej niż 6 kolejnych miesięcy.

Nierezydenci (ograniczony obowiązek podatkowy) mogą być traktowani i opodatkowani jak rezydenci niemieccy (nieograniczony obowiązek podatkowy), jeśli:

 • Co najmniej 90% ich całkowitego światowego dochodu w danym roku kalendarzowym podlega opodatkowaniu niemieckim podatkiem dochodowym.
 • LUB ich dochód spoza Niemiec w roku kalendarzowym nie przekracza 10 908 EUR w 2023 r. i 11 604 EUR w 2024 r. Kwoty te należy obniżyć w razie potrzeby i odpowiednio w świetle warunków panujących w kraju zamieszkania podatnika.

Osoby podróżujące służbowo przez dłuższy czas prawdopodobnie zostaną uznane za nierezydentów Niemiec do celów podatkowych, chyba że przebywają w tym kraju przez ponad 6 miesięcy z rzędu (krótkie przerwy, takie jak weekendowe wyjazdy do domu, nie są brane pod uwagę).

Dochód z pracy pochodzący z Niemiec jest generalnie traktowany jako pochodzący z Niemiec, jeśli świadczysz usługi, będąc fizycznie obecnym w Niemczech.

 

Nadal zastanawiasz się, jaki jest Twój status rezydenta w Niemczech?

Jeśli nadal nie masz pewności co do swojego statusu rezydenta, możesz wysłać do nas wiadomość e-mail na adres info@taxback.com lub porozmawiać z naszym przyjaznym zespołem pod adresem www.taxback.com/chat. Z przyjemnością pomożemy Ci ustalić Twój niemiecki status podatkowy!

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Rozdział 3: Ile podatku zapłacę w Niemczech?

Rozdział 3: Ile podatku zapłacę w Niemczech?

Stawki podatkowe

Pierwsze 10 908 EUR (lub 21 816 EUR dla małżeństw składających wspólne zeznanie podatkowe) jest wolne od podatku. Od stycznia 2024 r. kwota ta wzrośnie do 11 604 euro (lub 23 208 euro dla małżeństw).

Każda kwota zarobiona powyżej 10 908 EUR w 2023 r. lub 11 604 EUR w 2024 r. podlega opodatkowaniu.

Stawki podatku dochodowego w Niemczech na rok 2024 są następujące:

DOCHÓD PODLEGAJĄCY OPODATKOWANIU

STAWKA PODATKU

Poniżej 11 604 Euro

0%

11 604 – 66 760 Euro

14% - 42%

66 760 - 277 825 Euro

42%

Powyżej 277 825 Euro

45%

Podobnie jak podatek dochodowy, każdy musi również płacić podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag lub „Soli"), który jest ograniczony do 5,5% podatku dochodowego. Został on wprowadzony w celu poprawy sytuacji gospodarczej i infrastruktury w 5 „nowych" wschodnich regionach Niemiec.

Ten dodatkowy podatek stanowi procent wszystkich indywidualnych podatków dochodowych.
W 2024 r. pojedynczy podatnik z dochodem do 18 130 EUR jest zwolniony z płacenia podatku solidarnościowego (17 543 EUR w 2023 r.). Jeśli jesteś w małżeństwie, które składa wspólne zeznanie podatkowe, limit na 2024 r. wynosi 36 260 EUR (35 086 EUR w 2023 r.).

Ponadto możliwe są różne odliczenia, które mogą zmniejszyć kwotę należnego podatku.

W Niemczech nie obowiązują lokalne ani landowe podatki dochodowe.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Odcinek wypłaty

Aby dowiedzieć się dokładnie, ile podatku płacisz od swojego dochodu, możesz spojrzeć na odcinek wypłaty. Typowe potrącenia widoczne na odcinku wypłaty obejmują:

Lohnsteuer: Kwota podatku dochodowego należnego od wynagrodzenia. Będzie to jedno z największych potrąceń z wynagrodzenia.

RV/Rentenversicherung: Jest to potrącenie na ubezpieczenie emerytalne. Jest ono przeznaczone na emerytury pracownicze i podstawowy dochód dla każdego, kto nie jest już uznawany za zdolnego do pracy z powodu niezdolności do pracy. Nie jest ono przeznaczone na indywidualny plan emerytalny. Zamiast tego jest płacony przez ludność pracującą, aby utrzymać dzisiejszych emerytów.

Uczestnictwo jest obowiązkowe dla pracowników, przy czym każdy pracownik jest obciążony kwotą opartą na rocznych zarobkach. W 2023 r. składka wynosi 9,3% miesięcznego wynagrodzenia brutto, a zarówno pracownik, jak i pracodawca będą wpłacać tę kwotę.

Jeśli pracowałeś i opłacałeś składki w Niemczech przez ponad 60 miesięcy, otrzymasz niemiecką emeryturę po osiągnięciu oficjalnego niemieckiego wieku emerytalnego.

Jeśli jesteś obywatelem kraju spoza Unii Europejskiej i wpłaciłeś pieniądze do niemieckiego funduszu emerytalnego, po wyjeździe z Niemiec na co najmniej 2 lata możesz ubiegać się o zwrot niemieckich świadczeń emerytalnych.

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Klienci Taxback otrzymują z Niemiec średni zwrot ubezpieczenia emerytalnego w wysokości 5410 Euro.

Klienci Taxback otrzymują z Niemiec średni zwrot ubezpieczenia emerytalnego w wysokości 5410 Euro.

Aby kwalifikować się do ubiegania się o zwrot niemieckiej emerytury, musisz być rezydentem kraju spoza UE (z wyłączeniem Turcji, Izraela i krajów byłej Jugosławii) i musisz płacić składki na niemiecki fundusz emerytalny przez mniej niż 60 miesięcy (5 lat).

KV/Krankenversicherung: Jest to niemieckie ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jesteś ubezpieczony publicznie, składki są dzielone 50/50 między pracodawcę i pracownika.

Ogólna stawka składki na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne wynosi 14,6% miesięcznego dochodu brutto. Tak więc Ty płacisz 7,3% swojego dochodu brutto, a Twój pracodawca płaci 7,3% Twojego dochodu brutto.

Jeśli jesteś ubezpieczony prywatnie, zobaczysz AG-Zuschuss (lub podobny) jako linię na odcinku wypłaty, reprezentującą 50% wkładu pracodawcy w koszty prywatnej opieki zdrowotnej.

Nie można jej odliczyć od wynagrodzenia brutto, więc składka pracodawcy jest dodawana do wynagrodzenia brutto, umożliwiając w ten sposób płacenie jej w jednym miesięcznym poleceniu zapłaty do firmy ubezpieczeniowej.

Jeśli pracujesz w Niemczech jako pełnoetatowy pracownik, składki zasadniczo nie podlegają negocjacjom, a płatność jest automatyczna.

PV-Pflegeversicherung: Kwota potrącana z wynagrodzenia za ten rodzaj ubezpieczenia waha się od 1,7% do 2,8% w zależności od landu i statusu rodzinnego. Każdy, kto posiada ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, automatycznie opłaca również społeczne ubezpieczenie pielęgnacyjne. Osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne muszą wykupić prywatne ubezpieczenie pielęgnacyjne.

AV-Arbeitslosenversicherung: Jest to ubezpieczenie na wypadek bezrobocia obowiązkowe dla wszystkich pracowników w Niemczech. Jest ono potrącane u źródła z wynagrodzenia i z reguły pracodawca płaci połowę składki, a Ty płacisz drugą połowę.

Składka wynosi 2,6% dochodu brutto podlegającego opodatkowaniu, więc zapłacisz 1,3%, a Twój pracodawca zapłaci 1,3% w Twoim imieniu każdego miesiąca.

Jeśli byłeś ubezpieczony w Niemczech przez co najmniej 12 z ostatnich 30 miesięcy, masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 60% poprzedniego wynagrodzenia netto.

Zasiłek dla bezrobotnych, znany jako Arbeitslosengeld I, przysługuje przez okres 1 roku, jeśli opłacałeś ubezpieczenie przez co najmniej 24 miesiące, jeśli jednak opłacałeś ubezpieczenie przez ponad 12 miesięcy, ale mniej niż 24 miesiące, możesz otrzymać Arbeitslosengeld I tylko przez 6 miesięcy.

Berufsunfallversicherung: Ubezpieczenie od wypadków przy pracy. Unfallverischerung lub Berufsunfallversicherung jest również częścią niemieckiego ustawowego systemu ubezpieczeń społecznych. Zapewnia pracownikom ochronę w przypadku urazów lub chorób, które wystąpiły w miejscu pracy, a także podczas dojazdów do i z miejsca pracy.

Twoja klasa podatkowa

Klasa podatkowa w Niemczech określa sposób opodatkowania.

„Klasa podatkowa” (Lohnsteuerklasse lub Steuerklasse) pomaga określić kwotę podatku u źródła (dochodowego) potrącanego z wynagrodzenia, a także wartość szeregu świadczeń socjalnych, do których możesz być uprawniony.

Twoja klasa podatkowa zostanie Ci przypisana przez władze na podstawie stanu cywilnego i innych kryteriów.

W Niemczech istnieje 6 klas podatkowych:

 1. Pojedynczy pracownicy
 2. Samotni pracownicy posiadający dziecko, które uprawnia ich do ulgi na dziecko
 3. Pracownicy pozostający w związku małżeńskim (lub owdowiali w ciągu pierwszego roku po śmierci współmałżonka). Małżonek, który uzyskał wyższy dochód, należy do III klasy podatkowej.
 4. Pracownicy pozostający w związku małżeńskim - oboje pracują/zarabiają, a ich dochody są podobne
 5. Pracownicy pozostający w związku małżeńskim, w którym występuje duża różnica w wynagrodzeniu obojga małżonków. Małżonek, który zarabia mniej, znajdzie się w V klasie podatkowej.
 6. Gdy pracownik nie dostarczył pracodawcy Lohnsteuerkarte lub w ogóle jej nie posiada.

Nawet jeśli dana osoba została potraktowana jako singiel, ale w rzeczywistości jest w związku małżeńskim, można to skorygować w zeznaniu podatkowym. Głównym powodem, dla którego warto złożyć wspólne zeznanie, jest fakt, że kwota wolna od podatku dla małżeństw jest dwukrotnie wyższa niż dla osób samotnych.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Rozdział 4: Składki na ubezpieczenie społeczne w Niemczech

Rozdział 4: Składki na ubezpieczenie społeczne w Niemczech

Jeśli pracujesz w Niemczech w pełnym wymiarze godzin, będziesz musiał opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.

Pracująca ludność Niemiec w efekcie płaci za bieżące koszty osób potrzebujących świadczeń, na przykład emerytów, osób chorych, bezrobotnych itp.

Na obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne składają się:

 • Ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung)
 • Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Arbeitslosenversicherung)
 • Ubezpieczenie zdrowotne (Krankenversicherung)
 • Ubezpieczenie pielęgnacyjne na wypadek niepełnosprawności i starości (Pflegeversicherung)

W Niemczech składki te są zazwyczaj dzielone po równo między pracodawcę i pracownika.

Stawki składek na ubezpieczenie społeczne

Twój pracodawca potrąca Twój udział z Twojego wynagrodzenia i zobaczysz go na odcinku wypłaty za każdym razem, gdy otrzymasz wypłatę.

Stawki na 2024 r.

 

Składka pracodawcy

Składka pracownikow

Ubezpieczenie zdrowotne

7.3%

7.3%

*Ubezpieczenie opieki długoterminowej

1.7%

1.7%

Ubezpieczenie emerytalne i rentowe

9.3%

9.3%

Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia

1.3%

1.3%

*Dotyczy tylko osób nieposiadających dzieci i mieszkających w landzie innym niż Saksonia.

Transfer składek w celu uzyskania dostępu do świadczeń

Gdy pracujesz w Niemczech, Twój pracodawca potrąca różne składki na ubezpieczenie (zdrowotne, na wypadek bezrobocia, emerytalne itp.) i przekazuje je do odpowiedniego niemieckiego funduszu.

Później, po powrocie do kraju pochodzenia, może być konieczne udowodnienie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za granicą w celu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych lub innych świadczeń socjalnych w kraju pochodzenia lub innym kraju UE/EOG.

W tym celu można dostarczyć do lokalnego zakładu ubezpieczeń społecznych poświadczony formularz U1.

Skontaktuj się z Taxback, jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu certyfikatu U1 z Niemiec.

Jest to również doskonały sposób na ochronę składek na ubezpieczenie społeczne i powiązanie ich z krajem stałego pobytu.

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Rozdział 5: Korzyści w Niemczech

Rozdział 5: Korzyści w Niemczech

Każda osoba zatrudniona w Niemczech, która zarabia ponad 450 euro miesięcznie, jest automatycznie objęta niemieckim systemem ubezpieczeń społecznych.

Migranci zarobkowi mogą również w dużym stopniu uczestniczyć w systemie, a składki na ubezpieczenie społeczne potrącane z wynagrodzenia mogą uprawniać do niektórych świadczeń, takich jak:

 • Zasiłek dla bezrobotnych
 • Korzyści zdrowotne
 • Emerytura

Zasiłek na dziecko - Kindergeld

Praca w Niemczech daje dostęp do szeregu świadczeń. Jednym z rodzajów takich świadczeń jest „Kindergeld”.

Kindergeld to zasiłek opiekuńczy wypłacany przez państwo niemieckie rodzicom, którzy pracują w Niemczech i mają dzieci. Jest on również wypłacany, gdy dzieci przebywają za granicą w dowolnym kraju UE/EOG.

Cudzoziemcy mieszkający w Niemczech mogą również ubiegać się o Kindergeld, o ile posiadają ważne pozwolenie na pobyt. Jednak mieszkańcy krajów UE/EOG nie potrzebują pozwolenia na pobyt, aby ubiegać się o świadczenia.

Możesz być uprawniony do ubiegania się o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem, jeśli:

 • Pracujesz/pracowałeś w Niemczech
 • Jesteś obywatelem UE/EOG
 • Posiadasz zezwolenie na pobyt stały.

Nawet jeśli pracowałeś i mieszkałeś w Niemczech, ale Twoje dziecko/dzieci nie, nadal możesz ubiegać się o zasiłek.

Rodzice mogą być uprawnieni do Kindergeld:

 1. jeżeli ich zwykłym miejscem zamieszkania lub zwykłym miejscem pobytu są Niemcy
 2. jeśli rodzice nie mają stałego miejsca zamieszkania w Niemczech i zwykle tu nie mieszkają, nadal mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny, pod warunkiem że podlegają „nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu” w Niemczech zgodnie z § 1 Abs. 3 EStG

Osoby, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech (zazwyczaj mieszkają w Niemczech) lub te, które złożyły wniosek o traktowanie ich jako podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (90% ich dochodów pochodzi z Niemiec LUB ich dochody z kraju pochodzenia nie przekraczają kwoty określonej przez rząd niemiecki), są uprawnione do Kindergeld.

Obywatele krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także obywatele Szwajcarii, mają prawo do świadczeń rodzinnych z Niemiec.

Od 2023 r. kwota otrzymywanego Kindergeld jest stała i wynosi 250 euro miesięcznie na dziecko, niezależnie od liczby posiadanych dzieci.

Jeśli dziecko nie mieszka z Tobą w Niemczech, ale w innym kraju UE/EOG, kwota niemieckiego zasiłku opiekuńczego jest pomniejszana o kwotę zasiłku opiekuńczego należnego w kraju zamieszkania.

Dowiedz się więcej o zasiłku opiekuńczym w Niemczech.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Rodzice mogą być uprawnieni do Kindergeld

Jeśli jesteś rodzicem, rodzicem adopcyjnym lub małżonkiem, który zapewnia dom pasierbowi, lub dziadkiem, który zapewnia dom wnukom lub zapewnia dom pasierbom, możesz być również uprawniony do zasiłku na dziecko.

Świadczenie wypłacane jest przez niemiecki rząd na pokrycie części kosztów wychowania dzieci. Zazwyczaj jest ono wypłacane przelewem bankowym na konto wnioskodawcy.

Jeśli Twoje dziecko zarabia więcej niż 10 908 Euro rocznie lub jeśli przestaniesz pracować lub opuścisz Niemcy, nie będziesz mieć prawa do Kindergeld.

Uwaga: wniosek o Kindergeld można złożyć tylko za okres do 6 miesięcy wstecz. Decydująca będzie data wpływu wniosku do urzędu. Oznacza to, że im później go wyślesz, tym później wpłynie on do niemieckiego urzędu i tym krócej będziesz mógł otrzymywać świadczenie.

Skontaktuj się z nami, gdy tylko rozpoczniesz pracę w Niemczech, abyśmy mogli uzyskać maksymalną możliwą kwotę.

Zasiłek dla bezrobotnych

Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników w Niemczech i jest potrącane u źródła z wynagrodzenia.

Jeśli pracowałeś w Niemczech przez co najmniej 12 miesięcy, masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 60% poprzedniego wynagrodzenia netto. Zasiłek dla bezrobotnych, znany jako Arbeitslosengeld I, przysługuje przez okres 1 roku, jeśli opłacałeś ubezpieczenie przez co najmniej 24 miesiące. Jeśli jednak opłacałeś ubezpieczenie przez okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale krótszy niż 24 miesiące, możesz otrzymywać Arbeitslosengeld I tylko przez 6 miesięcy.

 

Będziesz mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeśli:

 • zarejestrowałeś się w urzędzie pracy i złożyłeś wniosek o zasiłek dla bezrobotnych
 • Nie masz pracy lub pracujesz mniej niż 15 godzin tygodniowo
 • Jesteś dostępny do pracy
 • aktywnie dążysz do zakończenia bezrobocia, np. piszesz podania i chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne na zaproszenie pracodawcy, oraz
 • Ukończyłeś okres kwalifikujący do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych, tj. musisz opłacać składki przez co najmniej 12 miesięcy z 30 miesięcy poprzedzających okres bezrobocia.

Ubezpieczenie emerytalne w Niemczech zapewnia wypłatę emerytury po przejściu na emeryturę. Wysokość emerytury zależy od tego, ile wpłaciłeś do niemieckiego systemu ubezpieczeń emerytalnych w ciągu swojego życia. Masz również prawo do emerytury współmałżonka/partnera cywilnego, jeśli umrze on przed Tobą.

 

Osoby prowadzące działalność na własny rachunek i urzędnicy służby cywilnej są zwolnieni z ustawowego ubezpieczenia emerytalnego. Zazwyczaj mają oni prywatne programy emerytalne w Niemczech.

Jeśli przepracowałeś w Niemczech tylko kilka lat, możesz być również uprawniony do ubiegania się o świadczenia emerytalne po powrocie do kraju pochodzenia, jeśli jesteś obywatelem spoza UE.

Większość Niemców ma również prywatny plan emerytalny, aby upewnić się, że nie będą mieli zmartwień finansowych, gdy nadejdzie starość.

Migranci zarobkowi są również uprawnieni do przystąpienia do prywatnych programów i często nadal je opłacają, nawet jeśli ponownie wyjadą za granicę.

Ubezpieczenie zdrowotne

Niemcy mają jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie, zapewniając swoim mieszkańcom kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli Twoje wynagrodzenie brutto w Niemczech wynosi mniej niż 66 600 Euro rocznie (lub 5 550 Euro miesięcznie w 2023 r.), wówczas członkostwo w rządowym systemie ubezpieczeń zdrowotnych (GKV) jest obowiązkowe.

Świadczenia medyczne obejmują opiekę szpitalną w najbliższym szpitalu, opiekę ambulatoryjną u zarejestrowanych lekarzy (Kassenarzte) oraz podstawową opiekę stomatologiczną.

Rządowe ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje prywatnych lekarzy ani chirurgów, prywatnego pokoju w szpitalu, alternatywnej/homeopatycznej opieki medycznej, dopłat dentystycznych wykraczających poza podstawy, produktów do pielęgnacji wzroku dla dorosłych ani żadnych świadczeń medycznych poza Europą.

Niepracujące osoby pozostające na Twoim utrzymaniu mieszkające pod Twoim adresem w Niemczech są ubezpieczone bez dodatkowych kosztów i po prostu muszą być zarejestrowane w tej samej Krankenkasse, co członek płacący składki.

Średni zwrot podatku z Niemiec to €1,020.

UZYSKAJ SWÓJ TERAZ

Rozdział 6: Składanie zeznania podatkowego

Rozdział 6: Składanie zeznania podatkowego

W Niemczech rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Jeśli jesteś prawnie zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego, powinieneś złożyć je w lokalnym urzędzie skarbowym po zakończeniu roku podatkowego, czyli 31 grudnia. Termin złożenia zeznania podatkowego upływa zazwyczaj 31 lipca i jest automatycznie przedłużany do 28 lutego drugiego roku po przygotowaniu zeznania podatkowego przez specjalistę podatkowego.

W przeciwnym razie masz cztery lata na złożenie zeznania podatkowego. Na przykład zeznanie podatkowe za 2019 r. można złożyć do 31 grudnia 2023 r.

Po złożeniu zeznania podatkowego jest ono weryfikowane przez organy podatkowe, a po zakończeniu weryfikacji wysyłane jest zawiadomienie o naliczeniu podatku.

Podobnie jak w wielu innych krajach, Niemcy zezwalają na różne odliczenia, które mogą obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu.

Odliczenia są przyznawane w przypadku takich okoliczności, jak dzieci poniżej 18 roku życia, określone składki ubezpieczeniowe, darowizny na cele charytatywne i polityczne na rzecz niemieckich podmiotów do określonych limitów oraz nieuniknione wydatki nadzwyczajne powyżej określonego limitu.

Wydatki związane z pracą, takie jak odzież robocza lub podróż do pracy, podwójne gospodarstwo domowe, w tym koszty przeprowadzki, bilety podróżne i koszty wynajmu, a także nieuniknione wydatki nadzwyczajne powyżej określonego limitu (takie jak choroba).

Odliczenia od wynagrodzenia są również dokonywane na rzecz czterech programów socjalnych: emerytalnego, dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotnego i długoterminowej opieki pielęgniarskiej.

Płatności za te programy są zwykle ponoszone w równych częściach przez pracodawcę i pracownika. Udział pracodawcy w składkach nie jest traktowany jako dochód podlegający opodatkowaniu dla pracownika, a część pracownika podlega odliczeniu od podatku do pewnego limitu.

W Taxback możemy powiedzieć Ci więcej o innych odliczeniach i wymaganiach, aby je uzyskać.

Porozmawiaj z naszym zespołem już dziś

Czy muszę złożyć zeznanie podatkowe?

Często zadawane pytania znajdują się na końcu artykułu.

Chcesz złożyć zeznanie, aby skorzystać z określonych ulg podatkowych?

Jeśli nadpłaciłeś podatek lub chcesz skorzystać z jakichkolwiek odliczeń, musisz złożyć zeznanie podatkowe w odpowiednim urzędzie skarbowym w ciągu 4 lat od końca roku kalendarzowego.

W Taxback pomagamy osobom pracującym w Niemczech uzyskać zwrot podatku dochodowego od 1996 roku!

Czy należy mi się zwrot podatku w Niemczech?

Zwrot podatku w Niemczech może być należny, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Więcej informacji można znaleźć w często zadawanych pytaniach na końcu artykułu.

Wspólne zgłoszenie

Stawki podatkowe dla małżeństw w Niemczech są niższe, więc warto złożyć wspólne zeznanie podatkowe. Twój współmałżonek nie musi nawet podróżować z Tobą do Niemiec.

Jeśli jesteś rezydentem UE lub EOG, a Twój współmałżonek pozostał w domu, gdy pracowałeś w Niemczech, nadal możesz złożyć wspólny wniosek.

Jeśli nie złożyłeś wspólnego zeznania podatkowego, ale chcesz skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych dla małżeństw w Niemczech, powinieneś skontaktować się z Taxback. Możemy złożyć korektę zeznania podatkowego, która może być korzystna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego współmałżonka.

 

Niemieckie zwroty emerytur (Rentenversicherung)

Jeśli jesteś rezydentem kraju spoza Unii Europejskiej i pracowałeś w Niemczech, być może wpłacałeś pieniądze na fundusz emerytalny.

Składki na ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung) w Niemczech wynoszą zwykle 9,3% wynagrodzenia, a jeśli przebywałeś poza Niemcami przez co najmniej 2 lata, możemy pomóc Ci uzyskać zwrot wszystkich płatności emerytalnych.

Klienci Taxback otrzymują z Niemiec średni zwrot ubezpieczenia emerytalnego w wysokości 5410 Euro.

Aby kwalifikować się do ubiegania się o zwrot niemieckiej emerytury, musisz przebywać poza Niemcami przez co najmniej 2 lata, musisz być rezydentem kraju spoza UE (z wyłączeniem Turcji, Izraela i krajów byłej Jugosławii) i musisz płacić składki na niemiecki fundusz emerytalny przez mniej niż 60 miesięcy (5 lat).

Możemy ubiegać się o nieodebrane niemieckie zwroty emerytur już od 1994 roku, więc może to być bardzo lukratywne.

Marynarze

Osoby pływające na statkach pływających pod niemiecką banderą są zazwyczaj opodatkowane jako osoby samotnie wychowujące dzieci, nawet jeśli mają rodzinę w swoim kraju.

Jeśli pływasz na statku i otrzymujesz wynagrodzenie za pośrednictwem niemieckiej firmy, możemy przeanalizować Twoje podatki i sprawdzić, czy należy Ci się niemiecki zwrot podatku dla marynarzy.

Wydatki na profesjonalną edukację i odnowienie certyfikatów związanych z żeglarstwem również mogą być przedmiotem wniosku, więc warto sprawdzić, co ci się należy.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Często zadawane pytania

Często zadawane pytania

Q. Czy pracując w Niemczech muszę składać zeznanie podatkowe?

A. Jeśli pracujesz w Niemczech jako pracownik i jest to jedyny dochód, jaki uzyskujesz, nie musisz składać zeznania podatkowego, ponieważ jest on pobierany u źródła. Istnieją wyjątki, np. gdy podatek dochodowy jest potrącany jednocześnie przez kilku pracodawców.

Jeśli jednak chcesz ubiegać się o jakiekolwiek ulgi lub zwrot nadpłaconego podatku, powinieneś złożyć zeznanie podatkowe.

Jeśli jesteś samozatrudniony w Niemczech, będziesz musiał również złożyć zeznanie podatkowe.

 

Q. Ile podatku zapłacę w Niemczech?

A. Wysokość płaconego podatku zależy w dużej mierze od wysokości zarobków.

Stawka podatku zaczyna się od 14% i wzrasta do 45%.

 

Q. Jak złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech, jeśli zajdzie taka potrzeba?

A. Złożenie zeznania podatkowego w Niemczech może być mylące, nie tylko ze względu na różne przepisy podatkowe i bariery językowe. Najłatwiejszym i najprostszym sposobem na złożenie zeznania podatkowego jest skorzystanie z Taxback. Możemy zająć się papierkową robotą i kontaktami z władzami w Twoim imieniu.

 

Q. Czy należy mi się zwrot podatku w Niemczech?

A. Zwrot podatku może przysługiwać, jeśli:

Twój roczny dochód nie przekraczał kwoty wolnej od podatku
pracowałeś w niepełnym wymiarze godzin lub miałeś pracę tymczasową w Niemczech
nie zostałeś prawidłowo zaklasyfikowany do płatności podatkowych
Wspierałeś finansowo swoich rodziców lub inne osoby pozostające na Twoim utrzymaniu w kraju pochodzenia
płaciłeś czynsz zarówno w Niemczech, jak i w kraju pochodzenia
Płaciłeś za loty do i z Niemiec
Poniosłeś wydatki związane z pracą, takie jak koszty podróży
opłaciłeś ubezpieczenie emerytalne
Jesteś w związku małżeńskim, ale byłeś opodatkowany jako osoba samotna
poniosłeś wydatki związane z pracą, które nie zostały pokryte przez pracodawcę

Średni zwrot podatku w Niemczech wynosi 1020 Euro. Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy należy Ci się zwrot podatku, jest złożenie wniosku za pośrednictwem Taxback. Możemy to sprawdzić w Twoim imieniu, a nasza polityka brzmi: nie ma zwrotu, nie ma opłaty.

 

Q. Jaki jest termin składania zeznań podatkowych w Niemczech?

A. Termin upływa 31 lipca następnego roku dla osób, które są prawnie zobowiązane do jego złożenia. W razie potrzeby można jednak poprosić o przedłużenie terminu. Możesz również uzyskać przedłużenie terminu, jeśli korzystasz z usług agenta podatkowego, takiego jak Taxback.

Jeśli nie masz takiego obowiązku, masz cztery lata na złożenie zeznania podatkowego.

 

Q. Jeśli należy mi się zwrot pieniędzy, jak długo to potrwa?

A. Przetworzenie dokumentacji przez Finanzamt i uzyskanie zwrotu podatku w Niemczech na konto może potrwać do 6 miesięcy.

 

Q. Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia zeznania podatkowego?

A. Będziesz potrzebować:

Lohnsteuerbescheinigung - jest to roczny dokument potwierdzający dochód i zapłacony podatek. Otrzymasz go od swojego pracodawcy.
Identifikationsnummer - 11-cyfrowy unikalny numer identyfikacyjny
Steuernummer - jeśli złożyłeś zeznanie podatkowe w poprzednim roku, numer ten znajdziesz na decyzji podatkowej (Steuerbescheid) otrzymanej z Finanzamt.
Zaświadczenie UE/EOG od organów podatkowych kraju pochodzenia potwierdzające kwotę zarobioną poza Niemcami, w przypadku gdy nie spędziłeś całego roku w Niemczech.
Pełnomocnictwo: upoważniające nas do reprezentowania Cię przed niemieckim urzędem skarbowym

 

Q. Mam dochody spoza Niemiec, jak mogę uniknąć podwójnego opodatkowania?

A. Jeśli chcesz złożyć zeznanie podatkowe, musisz zadeklarować swój światowy dochód. Dochód z całego świata określi stawkę podatkową stosowaną do opodatkowania niemieckiego dochodu. Dochód spoza Niemiec nie będzie jednak opodatkowany w Niemczech.

 

Q. Czy mogę otrzymać zwrot składek emerytalnych?

A. Możesz kwalifikować się do otrzymania zwrotu składek emerytalnych. Jeśli jesteś rezydentem kraju spoza Unii Europejskiej i pracowałeś w Niemczech, być może wpłacałeś składki na fundusz emerytalny.

 Po wyjeździe z Niemiec na co najmniej dwa lata, możemy ubiegać się o zwrot wszystkich wpłaconych składek emerytalnych. Klienci Taxback otrzymują średni zwrot ubezpieczenia emerytalnego z Niemiec w wysokości 5410 Euro.

 Aby kwalifikować się do ubiegania się o zwrot niemieckiej emerytury, musisz być rezydentem kraju spoza UE (z wyłączeniem Turcji, Izraela i krajów byłej Jugosławii) i musisz wpłacać składki do niemieckiego funduszu emerytalnego przez mniej niż 60 miesięcy (5 lat).

 

Q. Czy mogę ubiegać się o Kindergeld?

A. Jeśli masz dzieci i pracujesz w Niemczech, możesz być uprawniony do ubiegania się o Kindergeld. Kindergeld to zasiłek państwowy przyznawany rodzicom dzieci w Niemczech.

Cudzoziemcy mieszkający w Niemczech mogą również ubiegać się o Kindergeld (zasiłki na dzieci), o ile posiadają ważne zezwolenie na pobyt. Mieszkańcy krajów UE/EOG nie potrzebują pozwolenia na pobyt, aby ubiegać się o świadczenia.

Mieszkańcy Szwajcarii są również uprawnieni do ubiegania się o zasiłek rodzinny w Niemczech.

Nawet jeśli pracowałeś i mieszkałeś w Niemczech, ale Twoje dziecko/dzieci nie, nadal możesz ubiegać się o zasiłek.

Uwaga:

Jak wspomniano powyżej, możesz ubiegać się o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem tylko za 6 miesięcy wstecz. Pod uwagę brana jest data otrzymania wniosku. Oznacza to, że im później go wyślesz, tym później zostanie on otrzymany przez niemieckie władze i tym mniej miesięcy będziesz mógł ubiegać się o zasiłek.

Skontaktuj się z naszym zespołem podatkowym zaraz po rozpoczęciu pracy w Niemczech, abyśmy mogli uzyskać dla Ciebie maksymalną kwotę.

 

Q. Co to jest formularz U1?

A. Gdy pracujesz w Niemczech, Twój pracodawca potrąca różne składki na ubezpieczenie (zdrowotne, na wypadek bezrobocia, emerytalne itp.) i przekazuje je do odpowiedniego funduszu.

Później, po powrocie do kraju pochodzenia, może być konieczne udowodnienie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za granicą w celu otrzymania zasiłku dla bezrobotnych lub innych świadczeń socjalnych w kraju pochodzenia lub w innym kraju UE/EOG.

W tym celu należy dostarczyć poświadczony formularz U1 do lokalnego zakładu ubezpieczeń społecznych.

Należy pamiętać, że okresy ubezpieczenia społecznego i zatrudnienia w Niemczech będą brane pod uwagę przy obliczaniu zasiłku dla bezrobotnych w kraju pochodzenia.

Jest to również doskonały sposób na ochronę składek na ubezpieczenie społeczne i powiązanie ich z krajem stałego pobytu.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku z Niemiec?

Zgłoś się tutaj

Q. Jestem w związku małżeńskim, czy powinienem złożyć wspólne zeznanie podatkowe?

A. Stawki podatkowe w Niemczech dla osób pozostających w związku małżeńskim lub wspólnie rozliczających się są znacznie niższe niż stawki dla osób samotnie wychowujących dzieci, dlatego warto sprawdzić, czy możesz złożyć wspólny wniosek z małżonkiem.

Pracownicy w Niemczech mogą płacić do 45% podatku dochodowego od swoich zarobków. W większości przypadków można ubiegać się o zwrot znacznej jego części. Kwota zwrotu będzie prawdopodobnie wyższa, jeśli jesteś w związku małżeńskim i składasz wspólny wniosek ze względu na wyższą kwotę wolną od podatku dla osób pozostających w związku małżeńskim.

Co więcej, Twój współmałżonek nie musi nawet podróżować z Tobą do Niemiec. Jeśli jesteś rezydentem UE lub EOG, a Twój współmałżonek pozostał w domu, gdy pracowałeś w Niemczech, nadal możesz złożyć wspólny wniosek.

Współpracujemy z wieloma osobami, które początkowo nie poinformowały niemieckiego urzędu skarbowego o zawarciu związku małżeńskiego, a następnie zostały nieprawidłowo opodatkowane.

About The Author

Mark Corcoran - Digital Content Executive @ Taxback.com

Mark is the Digital Content Executive at Taxback.com. Since graduating from Griffith College Dublin with a degree in Journalism and Visual Media, his work has been published both in print and online.

Live Chat Help
Mark Corcoran - Digital Content Executive @ Taxback.com in
×